Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp

Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych podręczników programistycznych dostępnych dla programistów sterowników. Podręcznik zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące programowania, projektowania, testowania i debugowania sterowników Ge Aed09kp. Zawiera on również wskazówki dotyczące konfiguracji, bezpieczeństwa i optymalizacji systemu sterowników. Podręcznik jest dostępny w wersji drukowanej i jest dostępny w wersji cyfrowej na stronie internetowej producenta. Podręcznik jest wysoce polecany dla wszystkich programistów sterowników Ge Aed09kp, którzy szukają informacji na temat tworzenia, testowania i debugowania aplikacji z wykorzystaniem sterowników Ge Aed09kp.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp

Charakterystyka


Sterowniki programowalne serii 90-30 to modułowe rozwiązania firmy GE Intelligent Platforms przeznaczone do sterowania średnimi i dużymi instalacjami automatyki, w których przeważa obsługa sygnałów dyskretnych nad analogowymi. Znajdują one zastosowanie zarówno przy automatyzacji pojedynczych instalacji, jak i dużych, kompletnych procesów produkcyjnych o charakterze rozproszonym. Seria ta charakteryzuje się prostym i szybkim programowaniem oraz obsługą co obniża koszty posiadania, serwisu i eksploatacji systemu.

Migracja do PACSystems

Seria 90-30 dnia 1. 07. 2017 została wycofana z oferty GE. Sprawdź jak wygląda migracja systemów 90-30 do PACSystems RX3i.

Budowa systemu 90-30

Elementem składowym każdego systemu sterowania budowanego w oparciu o serię 90-30 jest kaseta montażowa, jednostka centralna, zasilacz oraz moduły I/O. W celu idealnego dopasowania do potrzeb każdej instalacji w ramach serii 90-30 dostępnych jest kilka kaset montażowych w tym modele z wbudowaną jednostką centralną. Bardzo rozbudowa jest oferta modułów I/O oraz modułów komunikacyjnych pozwalających na pracę sterowników 90-30 w praktycznie wszystkich sieciach spotykanych w aplikacjach przemysłowych.

Jednostki centralne do wielu zastosowań

Do dyspozycji użytkownika dostępnych jest 12 różnych modeli jednostek centralnych, które oprócz możliwości komunikacyjnych i ilości pamięci przeznaczonej na program różnią się od siebie ilością obsługiwanych modułów I/O oraz samą konstrukcją. Dla najmniej wymagających systemów CPU może być wbudowane w kasetę montażową redukując tym samym koszty ponoszone na zakup sprzętu. Dla wymagających aplikacji można wykorzystać jednostki centralne wyposażone w koprocesor arytmetyczny, pozwalający na wykonywanie operacji logicznych z prędkością 0. 15 ms/kB. Są to jedne z najwydajniejszych jednostek sterujących dostępnych na rynku automatyki.

Komunikacja

W systemach sterowania do średnich i dużych aplikacji możliwości komunikacyjne są bardzo istotne. Budowa i funkcjonalność systemu 90-30 pozwala na stosowanie kilku modułów komunikacyjnych jednocześnie dając możliwość wymiany danych z systemami innych dostawców.

Interfejsy komunikacyjne zintegrowane w jednostce centralnej 90-30

Dostępne w ramach serii jednostki centrale mogą być wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne. Do standardowego wyposażenia wszystkich jednostek należy port RS485 wyprowadzony na zasilaczu obsługujący protokół Modbus RTU, SNP, SNPX i Serial I/O. W jednostkach centralnych nie wbudowanych w kastę montażową może być zintegrowany port szeregowy RS232, RS485, Profibus DP Master, Profibus DP Slave lub Ethernet. Port Ethernet wbudowany w CPU oprócz gwarancji szybkiej transmisji, pozwala na zbudowanie jednolitej platformy do wymiany danych w całej infrastrukturze, począwszy od warstwy sprzętowej, na systemach nadzorczych i planujących produkcję skończywszy.

Opcjonalne moduły komunikacyjne do 90-30

W ofercie 90-30 dostępnych jest kilka opcjonalnych modułów komunikacyjnych a modułowa budowa systemu pozwala na jednoczesne stosowanie kilku z nich. Przy ich pomocy sterownik 90-30 może pracować w sieci Genius, DeviceNet, Profibus DP, CsCAN oraz w sieciach szeregowych z interfejsem RS232 lub RS485.

Rozbudowa

Systemy sterowania zbudowane w oparciu o sterowniki serii 90-30 mogą wykorzystywać kasety montażowe obsługujące 5 lub 10 modułów. Jeśli jest to niewystarczające, do systemu można dołączyć kolejnych 7 kaset, które w zależności od wersji pozwalają na rozbudowę układu w sposób lokalny lub rozproszony. Wśród 60 różnych modułów, oprócz kart obsługujących sygnały dyskretne i analogowe, znajdują się moduły komunikacyjne oraz moduły specjalizowane do sterowania serwonapędami.

Rozbudowa serii 90-30 w oparciu o dodatkowe układy I/O

Rozbudowa serii 90-30 w oparciu o kasety rozszerzające

Jednostki centralne wbudowane w kasetę montażową


CPU311CPU313CPU323Obsługa I/OWejścia dyskretne160320Wyjścia dyskretneWejścia analogowe64Wyjścia analogowe32Liczba modułów I/O510KomunikacjaWbudowane porty szeregoweRS485SNP(SNPX) Master/Slavenie/takModbus RTU Master/Slaveopcja/opcjaSerial I/OnieSRTPopcjaModbus TCP Client/Serveropcja/opcjaWeb-ServerEGDOpcjonalne modułyProfibus DP Slave, Ethernet, GeniusProfibus DP Master/Slave, Ethernet, GeniusSterownikNapięcie zasilania24 VDC lub 230 VACCzęstotliwość zegara systemowego10 MHzPamięć programu6kB12 kBLiczba rejestrów512 słów1024 słówSzybkość1. 8 ms/kB0. 6 ms/kBObsługa RTC/PIDOperacje zmiennoprzecinkoweProgramowanie on-lineJęzyki programowaniaLD, ILRozbudowaOprogramowanie narzędzioweProficy Machine Edition - licencja Standard

Jednostki centralne wbudowane w postaci osobnych modułów


CPU350CPU360CPU363CPU366 (CPU367)CPU372 PLUSCPU374 PLUSObsługa I/O2048204832640 (konf. )51279KomunikacjaRS485RS232, RS485Profibus DP Master (Slave)RS485, 2x Ethernetnie/taktak/takopcja/opcjaopcja/taknietakopcjataktak/taknieProfibus DP Master/Slave, Ethernet, GeniusSterownik24 VDC lub 230 VAC25 MHz133 MHz74 kB240 kB120 kB240 kB9999 słów32640 słów0. 22 ms/kB0. 15 ms/kBtak/taktakLD, ILlokalna (IC693CHS392, IC693CHS398) lub oddalona (IC693CHS393, IC693CHS399)Proficy Machine Edition - licencja Standard

O chrześcijańskich korzeniach Polski

2022-06-15

Zachęcamy do zapoznania się z filmem edukacyjnym pt. „O chrześcijańskich korzeniach Polski”. W materiale, przeznaczonym dla wszystkich etapów edukacyjnych, uczniowie mają okazję poznać tajemniczego rycerza Jaksę, który wziął udział w jednej z wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej. Dzięki jego staraniom w Miechowie został wybudowany kościół, z czasem nazywany „Polską Jerozolimą”.

Nowe życie VersaMaxa. Oprócz sterownika PLC - układ wejść/wyjść oddalonych!

VersaMax PLC debiutował na rynku automatyki prawie 20 lat temu, lecz w dalszym ciągu jest standardem na wielu instalacjach przemysłowych. Do tej pory sprzedało się 4000 (! ) sterowników PLC z tej serii dla prawie 700 klientów, głównie integratorów systemów automatyki. Mimo „podeszłego” - jak na sterownik - wieku, VersaMax ma się dobrze. I może występować nie tylko w roli sterownika PLC, ale i jako układ I/O.

GE Automation&Controls wprowadził na rynek w 2017 roku nowe rozwiązanie PACSystems RSTi-EP, ale mimo to nie zdecydował się na wycofanie z swojej oferty serii VersaMax. Powodem tego jest bardzo wysoka niezawodność, którą cenią użytkownicy końcowi na całym świecie, szczególnie z branży wod-kan, energetycznej, chemicznej oraz hutniczej. Swoją popularność zawdzięcza konstrukcji, która pozwala wdrożyć VersaMax na 3 sposoby:

 • jako autonomiczny system sterowania,
 • jako system rozproszony, w którym kilka sterowników VersaMax - połączonych ze sobą poprzez sieć Ethernet - tworzy jeden duży system sterowania,
 • jako układ wejść/wyjść oddalonych, w których zamiast jednostki centralnej stosowany jest interfejs komunikacyjny pozwalający na połączenie węzła do systemu nadrzędnego w oparciu o sieć Ethernet, Profibus lub Genius.

Aktualnie możliwości programistyczne VersaMaxa mogą okazać się niewystarczające do automatyzacji zaawansowanych obiektów przemysłowych. Dlatego wykorzystanie tej serii jako układu wejść/wyjść będzie świetnym rozwiązaniem dla użytkowników, którzy poszukują oszczędności przy wdrożeniu (ale i niezawodności przy obsłudze).

Dlaczego VersaMax jako układ wejść-wyjść?

Po konstrukcji mechanicznej VersaMaxa widać upływ czasu. W porównaniu do nowoczesnych rozwiązań, w oczy rzuca się przede wszystkim duży gabaryt sterownika. Jednak funkcjonalność, jaką oferuje, w dalszym ciągu nie odbiega od tego, co aktualnie spotykamy na rynku.

Mało tego! VersaMax posiada funkcje, których w dalszym ciągu nie ma wiele nowoczesnych, ekonomicznych rozwiązań, a które w systemach procesowych są bardzo cenione:

 • interfejsy komunikacyjne, które pozwalają na redundantną komunikację z systemem nadrzędnym. VersaMax obsługuje standard Profinet z MRP i może być podłączony do kontrolera nadrzędnego w topologii RING, wykorzystując kable miedziane lub światłowodowe. W VersaMax redundantne mogą być także zasilacze – awaria lub wyłączenie jednego nie powoduje zatrzymania pracy całego węzła.

 • możliwość obsługi lokalnych modułów komunikacyjnych Profibus DP Master oraz Modbus RTU Master w ramach VersaMax I/O. Dzięki temu oddalone układy wejść/wyjść mają możliwość obsługi lokalnych urządzeń wykonawczych, ograniczając w ten sposób nakłady finansowe, jakie musielibyśmy ponieść na układanie długich kabli komunikacyjnych Profibus DP i RS.

 • obsługa Hot-Swap, a więc możliwość serwisu modułów na ruchu – bardzo ceniona przez użytkowników aplikacji działających w trybie ciągłym.

 • Prosta migracja VersaMax PLC do VersaMax I/O

  Modernizacja starszych aplikacji przemysłowych, w których pracują VersaMaxy, nie zawsze musi oznaczać duże nakłady inwestycyjne:
 • Podmieniając sterownik PLC na interfejs komunikacyjny Profinet, w szybki i ekonomiczny sposób migrujemy sterownik PLC do węzła I/O, który możemy podłączyć do nowoczesnego kontrolera np. PACSystems RX3i.

 • Pozostawiamy na instalacji moduły sygnałowe VersaMax oraz całe okablowanie obiektowe wraz z szafami sterującymi, co bardzo mocno ogranicza koszty migracji systemu.

 • Dodatkowo, program sterujący, który pracował w VersaMax można przenieść do kontrolerów PAC – to również duża oszczędność czasu i dalsza redukcja kosztów migracji.

 • Powyższe cechy VersaMax w połączeniu z bardzo wysoką niezawodnością powodują, że nawet po tylu latach jest chętnie wdrażany w aplikacjach procesowych. 700 klientów nie może się mylić!

  VersaMaxa można teraz na biężaco kupić w naszym sklepie internetowym:

  VersaMax - Kaseta montażowa do pionowego montażu modułów670 PLNZobacz szczegóły »

  VersaMax - Zasilacz 24 VDC, powiększona obciążalność źródla napięcia 3. 3VDC950 PLNVersaMax - CPU; SNP/SNP-X, Modbus RTU (Master, Slave), Custom ASCII Read/Write. 1 320 PLNVersaMax - Moduł mieszany 20 wejść dyskretnych 24 VDC + 12 wyjść przekaźnikowych zwiernych 2. 0 A2 250 PLNVersaMax - Konfigurowalna pamięć 128kB, szybkość - 0. 8 ms/kB, port RS-232, RS-422/485, Ethernet6 800 PLNVersaMax - Moduł 16 wejść dyskretnych 24 VDC, logika dodatnia/ujemna1 230 PLN4 wejścia analogowe napięciowe (0-10V; 12 bit); 2 wyjścia analogowe napięciowe(0-10V; 12 bit)2 700 PLN16 wejść cyfrowych (24 VDC logika dodatnia/ujemna); 16 wyjść cyfrowych (24 VDC; 0. 5 A; ESCP; logika dodatnia)2 350 PLNVersaMax - Moduł 15 wejść analogowych prądowych (0-20mA; 4-20mA; 15 bit)4 650 PLNVersaMax - Moduł 16 wej. dyskretnych 24 VDC (log. dod. /ujemn. ) / 16 wyj. dyskretnych 24 VDC, 0. 5 A (log. dodatnia)2 050 PLNZobacz szczegóły »

  Magazyn jest regularnie uzupełniany, więc i dostawy realizowane są zazwyczaj w ciągu 24 h. W sklepie obowiązują rabaty dla zarejestrowanych integratorów. Rabat jest widoczny po zalogowaniu.

  Masz pytania? Napisz lub zadzwoń:

  Kontakt

  Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik programisty sterowników Ge Aed09kp