Podręcznik komunikacji szeregowej Hitachi R Z440as6kt

Hitachi R Z440as6kt to podręcznik komunikacji szeregowej, który został stworzony, aby ułatwić komunikację pomiędzy urządzeniami wykorzystującymi szeregowe interfejsy komunikacyjne. Podręcznik ten zawiera szczegółowy opis języka komend i protokołów używanych w komunikacji szeregowej, w tym instrukcje dotyczące tworzenia, wysyłania i odbierania danych. Podręcznik zawiera również informacje o sterowaniu częstotliwością, szybkością i typem komunikacji oraz wyjaśnienie szczegółów dotyczących przesyłania danych. Ponadto podręcznik zawiera również informacje dotyczące dostosowywania konfiguracji komunikacji, takie jak ustawienia adresu, formatu danych i numeru portu. Podręcznik zawiera również informacje o zabezpieczeniach i zasadach bezpieczeństwa, które należy stosować podczas korzystania z komunikacji szeregowej.

Ostatnia aktualizacja: Podręcznik komunikacji szeregowej Hitachi R Z440as6kt

Please add exception to AdBlock for elektroda. pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Thank you very much for proposing a new subject! After verifying you will receive points!

Miles! 16 Oct 2020 08:51 450

 • #1Level 21  

  #1

  Witam,

  Dopiero zaczynam zgłębiać tajniki komunikacji szeregowej więc z góry wybaczcie, jeżeli odpowiedź na zadane pytanie wyda się dla Was oczywista.Czy w komunikacji szeregowej przez RS-232 ramka danych zawsze wygląda tak samo? Oczywiście wiem, że można zmieniać ilość bitów danych, włączać kontrolę parzystości i wybierać ilość bitów stopu. Ale czy po za tymi zmianami mogą pojawiać się jakieś odstępstwa w standardzie RS-232? Problem polega na tym, że mam do odczytania za pomocą terminala (używałem hyper terminala, putty i tera term) informacje z centralki pożarowej wysyłane za pomocą RS-232 protokołem zwanym ASAP (Autronica Standard ASCII Protocol). Prędkość jest po obydwu stronach prawidłowa, ale na terminalu nie pojawia się zupełnie nic. Nowsza centralka tego samego producenta, która dostarcza informacje protokołem NMEA0183 bez problemu komunikuje się z terminalem. Zastanawiam się gdzie jest problem, skoro obydwa protokoły to protokoły ASCII więc terminal powinien sobie raczej poradzić z odczytem obydwu. No chyba, że się mylę i ramka danych w standardzie RS-232 może odbiegać od tej standardowej.Z góry dziękuję za podpowiedź.

 • #2krzysiek_krmLevel 40  #2

  Proponuję sprawdzić zgodność na poziomie napięciowym, najlepiej za pomocą oscyloskopu. Poza tym, może to urządzenie nie nadaje "samo z siebie" i trzeba mu wydać jakąś komendę.

 • #3adversusLevel 32  #3

  Masz czym podejrzeć wygląd tej ramki? Analizator oscyloskop? Chodzi by wyeliminować że nie działa, ewentualnie by mieć pewność że prędkość jaka jest skonfigurowana jest poprawna. Kolejna sprawa że czasem w komunikacji takich sprzętów używane są sygnały DTR, DSR czy tam RTS... To wszystko może mieć znaczenie i stąd problem z odbiorem...

 • #4JacekCzLevel 39  #4

  a nowe i stare nie różnią się ilością pinów RS-232, które są zaangażowane?

 • #5#5

  Niestety nie mam dostępu do oscyloskopu i analizatora. Ale mam kilka dodatkowych informacji.Port RS232 w obydwu centralkach to zwykłe zaciski śrubowe i są to tylko trzy zaciski: TX, RX i GND. Żadnych dodatkowych sygnałów.
  Porty nie są uszkodzone, bo stara centralka bez problemu komunikuje się z wizualizacją zainstalowaną na statku. Niestety są to systemy, które mają prawie 30 lat i dostęp do dokumentacji jest bardzo ograniczony.

 • Helpful post

  #6#6

  Miles! wrote:

  są to systemy, które mają prawie 30 lat i dostęp do dokumentacji jest bardzo ograniczony

  Czyli zostaje wsteczna inżynieria.

  Miles! wrote:

  stara centralka bez problemu komunikuje się z wizualizacją zainstalowaną na statku

  Czy to jest faktycznie RS232 czy serial TTL.
  Może trzeba się podłączyć i monitorować, jak wspominałem, mogą być potrzebne jakieś specyficzne komendy.

 • #7#7

  Udało mi się zdobyć kilka nowych informacji. Mianowicie ramka danych ma format 1200 baud, 7, E, 2. Po ustawieniu tych samych parametrów na terminalu wciąż cisza.
  Udało mi się zdobyć również wycinek dokumentacji modułu komunikacyjnego BSL-100 z którego wychodzi RS. Widać tam układ MAX232, który łączy się z zaciskami śrubowymi RSa. X11 to złącze taśmowe na płycie głównej centrali.

  Dokładne oznaczenie scalaka jakie widzę na płytce to SP232ACP.
  Co prawda na schemacie widoczne są też inne wyprowadzenia, jednak wykorzystane jest tylko TX, RX i GND.Edit:
  Okazuje się, że komunikacja nie ruszy dopóki centrala nie dostanie sygnału odpytującego. Także tutaj jest chyba pies pogrzebany. Zastanawiam się w jaki sposób to się odbywa i czy udałoby się stworzyć układ na arduino, który inicjowałby taką komunikację. Ale bez dokładniejszych informacji albo przynajmniej oscyloskopu nic nie zdziałam.

 • #8andrzejlisekLevel 29  #8

  Jak do centralki masz jakieś współpracujące urządzenie, z którym się komunikuje, to możesz próbować podsłuchać komunikację za pomocą dwóch modułów z RS232 na USB lub PCI (lub jeden moduł z dwoma portami). Mając jeden taki z jednym portem moduł podsłuchasz komunikację tylko w jedną stronę, jednak możesz wybrać którą. Kiedyś sam próbowałem czegoś takiego z powodzeniem.Do obu gniazd podłączasz piny GND, do pinu RX jednego gniazda podłączasz jedną żyłę danych (łączącą TX z RX Twoich urządzeń), a do pinu RX drugiego gniazda podłączasz drugą żyłę danych, która łączy RX z TX w drugą stronę.W komputerze powinny zgłosić się dwa porty RS232 po podłączeniu modułu z gniazdami RS232. Uruchamiasz dwie sesje Hyper terminal lub Tera term. W jednym ustawiasz komunikację z jednym portem RS232, a w drugim komunikację z drugim portem RS232. Jeżeli dane są tekstowe, to przy nieprawidłowych parametrach prędkości będą krzaki i śmieci, więc możesz dobrać te parametry doświadczalnie. Docelowo jeden terminal będzie pokazywać informacje od centrali do peryferyjnego, a drugi terminal pokaże przesłane dane w drugą stronę.Jeżeli uda Ci się odnaleźć jakieś prawidłowości, np. sposób rozpoczynania komunikacji, to wtedy równie dobrze możesz wysterować centralkę z Arduino, moduł Arduino musi wysylać dokładnie to samo, co urządzenie, z którym ta centralka może współpracować.

 • #9#9

  Bardzo dobry pomysł z tym podsłuchiwaniem. Jak będę miał ponownie dostęp do urządzenia to zrobię tak jak piszesz, coś powinno się wtedy wyjaśnić.

 • #10#10

  Miles! wrote:

  czy udałoby się stworzyć układ na arduino

  Przy 1200 bps arduino powinno "uciągnąć" dwa odbiorniki szeregowe programowo, będziesz mógł oba strumienie danych "skleić" i wysłać do komputera przez usb - serial, zrealizujesz monitorowanie obu linii (TX / RX), jak napisał

  andrzejlisek wrote:

  Do obu gniazd podłączasz piny GND, do pinu RX jednego gniazda podłączasz jedną żyłę danych (łączącą TX z RX Twoich urządzeń), a do pinu RX drugiego gniazda podłączasz drugą żyłę danych, która łączy RX z TX w drugą stronę.

  O ile nie ma w tej komunikacji jakichś dziwactw i perwersji, typu szyfrowanie, to uda się wywieść odpowiednie prawidłowości, jak zresztą w większości takich przypadków, jak już wspominałem - wsteczna inżynieria po prostu.

 • #11#11

  To dużo prostszym i szybszym sposobem podejrzenia co hula po Tx I RX jest pseudo oscyloskop zrobiony z karty muzycznej (dostępna w zasadzie w każdym komputerze). Wystarczy do tego programik typu WinScope itp, a jeśli masz jakiś komputer co ma dodatkowo port LPT to masz jeszcze wygodniej, bo możesz zrobić z niego bardzo prosto 8 kanałowy analizator stanów logicznych. Wszystko znajdziesz np. tu:
  http://mikrokontrolery. html
  I w zasadzie jesteś w stanie wtedy przy tych 1200 bodach zdiagnozować tego RS'a, będzie widać czy żyje i co po nim lata. Jeśli tak to wtedy można się zająć przechwytywaniem tego co po nim leci.

 • #12#12

  Znajdzie się jakiś stary laptop z portem LPT więc pewnie go wykorzystam. Dzięki za podpowiedzi!

Mimo przejmowania coraz większych obszarów komunikacji przemysłowej przez Ethernet, nadal w wielu branżach i aplikacjach znaleźć można standardy szeregowe, i nic nie wskazuje na to jakoby miały zupełnie zniknąć w niedalekiej przyszłości. Ale czym właściwie są standardy szeregowe? Wpis ten jest wstępem, pierwszą częścią cyklu na temat standardów RS-232/422/485 i sposobach na przedłużanie ich dystansu transmisji, oraz konwersji na inne media.

Standard RS-232 i trochę historii

Standard RS-232C (Recommended Standard 232) po raz pierwszy pojawił się w 1962 roku, głównie w branży telekomunikacyjnej. Porządkował on i standaryzował sposób podłączenia sygnałów pomiędzy urządzeniem DTE (Data Terminal Equipment) np. komputer, oraz DCE (Data circuit-terminating equipment), czyli najczęściej modemów dostępowych do sieci telefonicznej, a później do sieci WAN. Standard ten występuje w wersji synchronicznej który wymaga dodatkowego sygnału zegarowego i asynchronicznej która nie posiada takiego sygnału, a każda wysłana ramka jest synchronizowana na podstawie bitów startu i bitów stopu. Obecnie wersja synchroniczna praktycznie nie występuje w urządzeniach. Standard ten definiuje min. poziomy elektryczne, charakterystyki czasowe sygnałów, wtyczki, przewody i nazwy sygnałów. Warto też dodać że RS-232 umożliwia połączenie maks. 2 urządzeń.

Na pewnym etapie interfejs RS-232 był na wyposażeniu niemal każdego komputera PC, i można było za jego pomocą podłączyć wiele urządzeń takich jak myszy komputerowe, klawiatury, drukarki, UPSy, karty pomiarowe i wiele innych. Jednak w 1996 roku pojawił się standard pod wieloma względami lepszy od RS-232, a był to USB. Większa szybkość, możliwość rozgałęzienia na wiele portów, brak potrzeby konfiguracji parametrów transmisji, mniejsze złącze, te wszystkie cechy sprawiły że RS-232 został stopniowo wyparty z większości zastosowań konsumenckich, ostatnią ostoją tego standardu zostały urządzenia specjalistyczne, klasy przemysłowej, a także interfejsy komunikacyjne wbudowane bezpośrednio na płytkach drukowanych.

Jak połączyć RS-232?

Pierwszą domyślną wtyczką dla RS-232 była DB25, a obecnie najbardziej popularną jest DB9F. Obecnie często się też zdarza że producenci używają innych złączy, np. RJ45, albo terminali śrubowych, które nie są zdefiniowane w standardzie. Ponieważ standard ten definiuje 2 typy urządzeń - DTE i DCE, to z tego faktu wynika że istnieją 3 warianty połączeń:

DTE (PC) – DCE (Modem) – kabel prosty DB9M-DB9F (lustrzane odbicie wtyczek):

DTE (PC) – DTE (PC) – kabel krosowy, DB9F-DB9F, null modem:

DCE (Modem) – DCE (Modem) -kabel krosowy, złącza DB9M-DB9F

Czasami w celach diagnostycznych zachodzi potrzeba aby sprawdzić czy dane z portu „wychodzą”, można wtedy użyć poniższego schematu zapętlenia RS-232:

Standard RS-232 występuje w kilku wariantach połączeniowych:

 • w najbardziej podstawowej wersji wymagane są tylko 3 sygnały, a konkretnie Tx, Rx i GND.
 • W bardziej złożonej 5 sygnałów, ponieważ dochodzą dodatkowe 2 sygnały do kontroli przepływu (flow control), sygnały RTS i CTS.
 • Lub również 5 sygnałów z kontrolą przepływu na sygnałach DTR i DSR:

Parametry RS-232

Obecnie już bardzo rzadko spotkać można urządzenia z sygnałami kontroli przepływu, najczęściej dostępne są w urządzeniach tylko 3 sygnały (Tx, Rx, GND). W przypadku urządzeń firmy Moxa, w razie błędnego podłączenia pinów Tx, Rx zazwyczaj objawi się to poprzez świecącą diodę światłem ciągłym (bez transmisji danych). Więcej na temat typowych problemów w konfiguracji Nportów w innym wpisie:

http://moxa. pl/2018/10/05/nport-faq-czyli-najczesciej-zadawane-pytania-na-temat-serwerow-portow-szeregowych-moxy/

Poziomy napięć RS-232 są zdefiniowane w standardzie i muszą mieścić się w zakresie -3 do -25 V dla stanu wysokiego („1”), lub od 3 do 25 V dla stanu niskiego („0”). Zazwyczaj poziomy napięć mieszczą się w mniejszym zakresie, który zależy od napięcia którym są zasilane. Najprostsze implementacje RS-232 (najczęściej w mikrokontrolerach) posiadają poziomy napięć zgodne z techniką TTL.

Kolejnym aspektem RS-232 są parametry transmisji które nie są negocjowane przez uczestników transmisji a ustawiane ręcznie przez użytkowników. Najważniejszym parametrem jest Baudrate czyli szybkość transmisji, i odpowiada on szybkości w bitach na sekundę. Baudrate mieści się w zakresie od 50 bps, do 921600 bps.

Kolejne parametry wynikają już z budowy ramki RS-232, a są to

bity danych: 5, 6, 7, 8

Parzystość: brak, parzysta, nieparzysta, stan wysoki, stan niski

Bity stopu: 1 lub 2

Zalety RS-232:

 • Bardzo prosta budowa standardu, dzięki czemu jest on prosty i tani w zaimplementowaniu, nawet w najprostszych mikrokontrolerach
 • Wady RS-232

 • Niesymetryczność transmisji standardu, sprawia że jest on silnie podatny na zakłócenia E-M
 • Stosunkowo mały maks. dystans transmisji wynoszący około 15m (odległość ta zależy od wielu czynników)
 • Możliwość komunikacji punkt-punkt, czyli tylko dla 2 urządzeń.
 • Problematyczność podłączenia ze względu na to że wielu producentów nie zachowuje zgodności złącza z typem DTE/DCE.
 • Funkcjonują różne wersje RS232, zawierające kontrolę przepływu lub nie, co utrudnia ustanowienie połączenia
 • Ręczna konfiguracja interfejsu szeregowego utrudnia pierwsze podłączenie urządzenia
 • Wspólna masa sygnałowa sprawia że istnieje większe ryzyko uszkodzenia portu, w skutek różnicy potencjału mas.
 • Brak możliwości zasilania urządzeń
 • Jak widać RS-232 posiada szereg wad, dlatego dzisiaj jest już używany w wąskiej dziedzinie zastosowań, ale dzięki swojej prostocie jest często używany jako interfejs monitorujący, konfiguracyjny itp. w wielu różnych urządzeniach. Z RS-232 powiązanych jest więcej standardów szeregowych, w których zostały poprawione niektóre wady, w dalszej części wpisu opiszę kolejny popularny którym jest...

  RS-485

  A właściwie TIA-485 (od Telecommunications Industry Association), to standard szeregowy który wyewoluował z RS-232, i poprawia jego wiele wad, zachowując jednocześnie podobieństwa. RS-485 opisuje charakterystykę elektryczną nadajnika, odbiornika i magistrali, czyli tak naprawdę tylko warstwę elektryczną. Podobnie jak RS-232 nie definiuje on protokołu komunikacyjnego, dlatego jest on używany przez wiele protokołów, takich jak Modbus RTU, Profibus DP (nieco zmieniona forma), DNP3, BACnet i wiele innych. Jeśli chodzi warstwę fizyczną to RS-485 używa transmisji przez skrętkę (najlepiej ekranowaną), w której sygnał jest różnicowy, dzięki czemu jest mało podatny na zakłócenia E-M. Sygnał różnicowy jest przesyłany w taki sposób że:

 • A – stan niski dla logicznej 1, i wysoki dla logicznego 0
 • B – stan wysoki dla logicznej 1, i niski dla logicznego 0
 • Dlatego gdy pojawią się zakłócenia E-M na linii przesyłowej, to pojawią się one na obu żyłach w tym samym czasie, a odbiornik RS-485 po operacji odejmowania, jeśli różnica napięcia Va-Vb > 200 mV to wtedy odbiornik interpretuje to jako logiczna 1. Jeśli natomiast napięcie na przewodzie B będzie bardziej pozytywne to wtedy odbiornik uzna że odebrał 0 logiczne: Vb-Va >200 mV. Warto wspomnieć że producenci urządzeń z RS-485 korzystają z różnych oznaczeń, poniżej najczęściej używane oznaczenia:

  Sygnał odwrócony = A = (-) = D- = TxD-/RxD-

  Sygnał nie odwrócony = B = (+) = D+ = TxD+/TxD-

  Jednak niektórzy producenci stosują odwrotne oznaczanie, czyli że A = D-, B=D+, na szczęście jest to mniejszość.

  Standard RS-485 występuje głównie w 2 wariantach, w wersji 2 przewodowej i 4 przewodowej. Najbardziej popularna jest wersja 2 przewodowa w której komunikacja jest typu „half duplex”, czyli dane w określonym czasie mogą być przesyłane tylko w jedną stronę. Z kolei wersja 4 przewodowa to tak naprawdę połączenie 2 magistrali 2 przewodowych, komunikacja jest typu „full duplex” czyli dane mogą przepływać w obie strony w tym samym czasie.

  Standard RS-485 może teoretycznie pracować w topologii punkt-punkt, magistrali, gwiazdy czy pierścienia. Jednak ze względy na odbicia sygnału najbardziej zalecane są połączenia typu punkt-punkt i magistrala. Z użyciem repeaterów, które rozbijają takie sieci na segmenty można również budować topologie gwiazdy i pierścienia. Przykładowy model takiego repeatera to TCC-120 firmy Moxa. Zakłada się że w praktyce da się osiągnąć maks. dystans transmisji na poziomie 1200 m przy prędkości 115200 bps, poniżej wykres zasięg vs baudrate:

  Maksymalna liczba urządzeń na magistrali RS-485 to 32, a ograniczeniem jest tu wydajność prądowa nadajników. Ze względu na transmisję half duplex (RS-485-2W) możliwa ilość przesyłanych danych jest nieco ograniczona. W przypadku protokołu Modbus RTU, jeśli ilość danych odczytywanych z pojedynczego urządzenia jest duża, np. 50 rejestrów, to w praktyce maks. liczba podłączonych slave, będzie mniejsza.

  W porównaniu do RS-232 interfejs ten ma następujące cechy:

  Zalety:

 • Duży maks. dystans transmisji
 • Wysoka odporność na zakłócenia E-M dzięki transmisji różnicowej
 • Niski koszt okablowania
 • Prostota
 • Wady:

 • Dosyć niska przepustowość szczególnie w przypadku dużej liczby urządzeń na magistrali i wymienianych rejestrów
 • RS-422

  Znany również jako TIA/EIA-422, to standard komunikacji szeregowej, który opisuje charakterystykę elektryczną transmisji. Standard ten bazuje tak samo jak RS-485 na transmisji różnicowej, maksymalna teoretyczna prędkość to 10Mbps (do 12 metrów), a maks. długość przewodów to 1200 m.

  RS-422 definiuje tak naprawdę tylko poziomy sygnałów, inne właściwości takie jak złącza, czy numeracja sygnałów są opisywane w innych standardach. Złącza tego standardu najczęściej można spotkać w postaci DB9, lub terminali śrubowych.

  RS-422 VS RS-485

  Różnicami pomiędzy tymi standardami to kierunek transmisji oraz ilości nadajników i odbiorników na magistrali. Początkowo RS-422 miał transmisje typu „simplex multidrop” – co to właściwie oznacza? Na magistrali mógł być tylko jeden nadajnik (driver) i do 10 odbiorników, czyli komunikacja była jednostronna.

  Jednak obecnie niemal każdy driver RS-422 wspiera 2 kierunkową transmisję danych z użyciem 2 par skrętki (tak samo jak RS-485 4 przewodowy), ale z ograniczeniem do 10 urządzeń na magistrali, układ połączeń również jest taki sam.

  W ofercie firmy Moxa każde urządzenie z RS-422 posiada komunikacje 4 przewodową, więc jest to uniwersalne rozwiązanie ponieważ można podłączyć zarówno urządzenia które są w stanie tylko odbierać dane (1 para przewodów, simplex) jak i urządzenia z odbiorem i nadawaniem (2 pary, full duplex). Na przykład Nport 5150.

  Co do łączenia sygnałów i ich nazewnictwa to jest ono identyczne jak przypadku RS-485 4 przewodowego.

  Podsumowanie

  W przemyśle i nie tylko spośród opisanych standardów szeregowych najczęściej używany jest RS-485, ze względu na swoje zalety, pozostałe również znajdziemy w wielu prostych i bardziej skomplikowanych urządzeniach. Poniżej tabelka z porównaniem najważniejszych parametrów opisywanych standardów:

   RS-232RS-422RS-485-2wire
  Schemat komunikacjiPunkt-Punkt (single ended)Punkt-punkt, 1 do wielu(single ended, multidrop)1 do wielu (multidrop)Liczba urządzeń1 nadawca, 1 odbiorca1 nadawca, 10 odbiorców32 nadawców, 32 odbiorcówTyp komunikacjiW obie strony w tym samym czasie (Full duplex)Tylko w jedną stronę, w obie strony w tym samym czasie(Simplex, full duplex)W jedną stronę w tym samym czasie (half duplex)Maks. dystans transmisjiOkoło 15 m@115 kbps kbpsOkoło 1200 m@115 kbps*Maks. szybkość transmisji1 Mbps10 Mbps @15 m*10 Mbps @ 15 m*Typ transmisjiniesymetrycznasymetrycznaStan wysokiMin. -5 V Max. -15 VMin. 2 V (B>A), max. 6 V (B>A)Max. 1, 5 V (B>A)Stan niskiMin. 5 V Max. 15 VMin. 2 V (A>B), max. 6 V (A>B)Max. 1, 5 V (A>B)Min. poziom napięcia+/- 3 VRóżnica 0, 2 V

  * Maksymalny dystans oraz szybkość transmisji zależą od wielu czynników. Obecnie dostępne są transreceivery które obciążają w bardzo małym stopniu magistralę (nawet 1/8 standardowego obciążenia), dzięki czemu umożliwiają transmisję z większą szybkością i na dalszą odległość.

  Jest to pierwsza część i wstęp do cyklu „Komunikacja Szeregowa”, zapraszam do lektury kolejnych części w których opiszę jak można integrować urządzenia z interfejsami szeregowymi z sieciami Ethernet, a także jak radzić sobie z ich ograniczeniami i rozwiązywać typowe problemy, zapraszam do lektury.

  Źródła:

  RS-232:

  https://en. org/wiki/RS-232

  RS-422"

  https://en. org/wiki/RS-422

  TTL:

  https://pl. org/wiki/Transistor-transistor_logic

  Nota aplikacyjna Dallas Semiconductor:

  http://ecee. pd

  RS-485/RS-422 Circuit Implementation Guide:

  https://www. pdf

  How Far and How Fast Can You Go with RS-485?

  https://www. mvp/id/3884

  Serwery portów szeregowych:

  https://www. pl/producenci/sklep/moxa-serwery-portow-szeregowych

  Konwertery RS – USB:

  https://www. pl/producenci/sklep/moxa-konwertery-usb-na-rs232-rs422-rs485

  Karty PCI, PCI Express portów szeregowych:
  https://www. pl/producenci/sklep/moxa-karty-wieloportowe

  Wyobraź sobie, że jesteś na Ziemi sam, zupełnie sam, i możesz wybrać jedno z dwojga, książki lub ludzi. Często spotykam osoby ceniące sobie samotność, ale jest to możliwe tylko dzięki temu, że gdzieś na Ziemi, nawet bardzo daleko, są inni ludzie. Nie miałem pojęcia o książkach, gdy wydobyłem się z łona matki, i umrę bez książek, z dłonią innej istoty ludzkiej w mojej dłoni. Owszem, zamykam czasem drzwi, by poświęcić się książce, ale ze świadomością, że zawsze mogę znów je otworzyć i spojrzeć w oczy ludzkiej istocie.

  (Martin Buber)

  Interdyscyplinarny podręcznik komunikacji interpersonalnej!

  Kompendium wiedzy o komunikowaniu się między ludźmi pisane z perspektywy psychologicznej, a także socjokulturowej i filozoficznej. Zawiera bogaty i trafny wybór tekstów naukowych i popularnonaukowych z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej.

  W książce omówiono m. in. :

  rozwijanie umiejętności posługiwania się słowem,

  docieranie do tajemnicy twórczej mocy języka,

  interpretację zachowań niewerbalnych, mowę ciała, międzynarodowy słownik gestów, rolę dotyku,

  różne style ekspresji u kobiet i u mężczyzn,

  rozwijanie umiejętności słuchania, odkrywanie własnych barier komunikacyjnych,

  samospełniające się proroctwa interpersonalne,

  specyfikę komunikacji w przyjaźni, rodzinie, z bliskim partnerem,

  komunikację międzykulturową.

  Podręcznik został napisany z myślą o studentach psychologii, socjologii, kulturoznawstwa, pedagogiki. Dzięki atrakcyjności tematów i przystępnemu językowi może wzbogacić wiedzę każdego zainteresowanego własnym rozwojem i polepszeniem kontaktów z ludźmi.

  Ten produkt jest niedostępny. Sprawdź koszty dostawy innych produktów.

  Podręcznik komunikacji szeregowej Hitachi R Z440as6kt

  Bezpośredni link do pobrania Podręcznik komunikacji szeregowej Hitachi R Z440as6kt

  Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

  Ostatnia aktualizacja Podręcznik komunikacji szeregowej Hitachi R Z440as6kt