Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120

Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120 to uniwersalne narzędzie do cięcia i wiercenia do precyzyjnych prac w trudno dostępnych miejscach. Wyposażony w technologię Exact Fit, narzędzie oferuje wyjątkową precyzję i moc przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Technologia ta zapewnia, że narzędzie jest idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i może wykonać szeroki zakres prac wykończeniowych i wykończeniowych. Narzędzie ma również niską wagę i jest łatwe w użyciu dzięki ergonomicznemu uchwytowi. Jest to doskonałe narzędzie do małych i precyzyjnych prac w ograniczonym miejscu.

Ostatnia aktualizacja: Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120

System 18 V Elektronarzędzia akumulatorowe

  Strona startowaElektronarzędzia profesjonalneElektronarzędzia akumulatorowe... System 18 V

Twój wybór jest
w trakcie przetwarzania

System akumulatorowy Bosch 18 V to idealne rozwiązanie dla pragmatycznych rzemieślników: łączy wysoką moc i wytrzymałość z niską wagą oraz ulepszoną ergonomią – znajdź odpowiednie dla siebie narzędzie w szerokiej gamie produktów 18 V.

INFORMACJA O PRODUKTACH

Pytania dotyczące Elektronarzędzi, narzędzi pomiarowych i osprzętu Bosch Professional.

Pon. - Pt. :8. 30 – 16. 30

*koszt połączenia wg taryfy lokalnej

INFOLINIA SERWISOWA

Pytania dotyczące napraw, serwisu elektronarzędzi oraz części zamiennych do elektronarzędzi Bosch Professional.

Pytania i odpowiedzi

Tutaj uzyskasz odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące naszych usług serwisowych.

Aby strona wyświetlała się prawidłowo, należy ją odświeżyć. Naciśnij przycisk poniżej, aby odświeżyć stronę.

Odśwież teraz

Opinia o naszej stronie internetowej
Ten artykuł dotyczy operacji wojskowej. Zobacz też: Operacja Dunaj – film polsko-czeski.

Operacja Dunaj

zimna wojna

Radzieckie czołgi T-55 z pasami inwazyjnymi na wieżach otoczone przez tłum protestujących w Pradze
Czas

20 sierpnia – 20 września 1968

Miejsce

Czechosłowacja

Przyczyna

doktryna Breżniewa

Wynik

protokół moskiewski, radziecka obecność wojskowa w Czechosłowacji do 1991

Strony konfliktu
 Czechosłowacka Republika SocjalistycznaUkład Warszawski:
 ZSRR
 PRL
 Bułgaria
Węgry
NRD
Dowódcy Alexander Dubček
Ludvík Svoboda
Martin Dzúr Iwan Pawłowski
Konstantin Prowałow
Iwan Jakubowski
Florian SiwickiSiłynieznane175–500 tysięcy żołnierzyStraty72–108 zabitych,
około 800 rannych 12 zabitych,
25 rannych
4 zabitych
2 zabitychMultimedia w Wikimedia CommonsCytaty w Wikicytatach

Barykady i płonący radziecki czołg T-55, 21 sierpnia 1968

Ludzie wznoszący flagę Czechosłowacji po spaleniu radzieckiego czołgu w Pradze

Odezwa do polskich żołnierzy

Operacja Dunaj – kryptonim, który nadano interwencji członków Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 20 sierpnia 1968 o godzinie 23:00.

Siły zbrojne państw Układu Warszawskiego dokonały inwazji na Czechosłowację w celu zatrzymania politycznych reform liberalizacji zwanej Praską Wiosną forsowanej przez Alexandra Dubčeka. W operacji wzięło udział od 175 do 500 tysięcy żołnierzy Związku Radzieckiego, Bułgarii, NRD, Węgier i Polski. Operacja skutecznie zatrzymała reformy liberalizacji i wzmocniła władzę Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Polityka zagraniczna ZSRR w tym czasie była znana jako doktryna Breżniewa.

Radziecka Centralna Grupa Wojsk utworzona z wojsk wprowadzonych na terytorium Czechosłowacji podczas operacji Dunaj pozostała na terytorium tego państwa do 1991.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Przemiany polityczne w Czechosłowacji, zapoczątkowane w styczniu 1968 spowodowały falę niezadowolenia wśród władz państw socjalistycznych, zwłaszcza ZSRR. Przywódcy części partii komunistycznych z Europy Środkowo-Wschodniej obawiali się rewolucji czechosłowackiej, która mogłaby negatywnie oddziaływać na inne społeczeństwa państw demokracji ludowej. Wybrany 4 stycznia 1968 I sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji (KSČ) Alexander Dubček zapowiedział głębokie reformy społeczne i gospodarcze, uniezależniające państwo od politycznej podległości ZSRR (budowa „socjalizmu z ludzką twarzą”). Liberalizacja forsowana przez Dubčeka obejmowała zwiększenie wolności prasy, wolności słowa, swobody przemieszczenia się, większy nacisk gospodarczy na dobra konsumpcyjne, możliwość wprowadzenia wielopartyjnego rządu i ograniczenie władzy tajnej policji, a także potencjalne wycofanie się z Układu Warszawskiego[1][2]. Tak zwana „Praska Wiosna” dla I sekretarza KC KPZR Leonida Breżniewa miała charakter kontrrewolucji, której natychmiast należało zapobiec. Duże naciski na jej stłumienie wywierali także przywódcy PRL Władysław Gomułka oraz NRD Walter Ulbricht, którzy obawiali się, że po wyjściu Czechosłowacji z Układu Warszawskiego RFN może zakwestionować powojenny układ granic[3].

Dwustronne rozmowy radziecko-czechosłowackie nie przyniosły spodziewanych efektów. 17 sierpnia w Moskwie podjęto decyzję o interwencji wojsk Układu Warszawskiego na terenie Czechosłowacji. 21 sierpnia Minister Obrony Narodowej CSRS wydał zakaz użycia broni wobec wojsk interwencyjnych. Prezydent Czechosłowacji Ludvík Svoboda nakazał uczynić wszystko, co pomogłoby zapobiec rozlewowi krwi.

Przygotowania[edytuj | edytuj kod]

Generalną próbą gotowości sił Układu Warszawskiego, zintegrowania wojsk i sztabów oraz zapoznania z terenem operacji, było ćwiczenie frontowo-sztabowe „Szumawa”. Początkowo w manewrach miały brać udział jedynie jednostki Armii Radzieckiej i Czechosłowackiej Armii Ludowej. Naciski ze strony Kremla na stronę czechosłowacką sprawiły, że w ćwiczeniach „Szumawa” wzięły udział jednostki Wojska Polskiego i Węgierskiej Armii Ludowej (Magyar Néphadsereg). Ćwiczenia „Szumawa” trwały od 18 czerwca do 2 lipca 1968.

W maju rozpoczęto przegrupowania wojsk przeznaczonych do interwencji, między innymi z rejonu Lwowa przeniesiono 24 Gwardyjską Dywizję Zmotoryzowaną, rozmieszczoną później w rejonie Cieszyna, Bielska-Białej i Pszczyny. Jednocześnie trwały prace sztabowe nad przebiegiem interwencji. Przygotowane do operacji wojska ZSRR, NRD, Polski, Węgier i Bułgarii[4] skoncentrowane w pobliżu granic z Czechosłowacją rozpoczęły także manewry „Pochmurne lato 68”, mające przejść w końcu lipca w operację Dunaj, czyli inwazję na Czechosłowację. Sztab wojsk interwencyjnych rozmieszczono w Legnicy. Dowódcą został radziecki marszałek Iwan Jakubowski.

Organizacja jednostek wojskowych podczas interwencji[edytuj | edytuj kod]

W pierwszym rzucie wojska inwazyjne liczyły 250 tysięcy żołnierzy, 4200 czołgów. Po drugim rzucie liczba ta wzrosła do 450 tysięcy żołnierzy i 6500 czołgów. Polski kontyngent liczył 24 tysiące oficerów i żołnierzy, 647 czołgów, 566 transporterów, 191 dział i moździerzy, 84 działa przeciwpancerne, 96 dział przeciwlotniczych, 4798 samochodów i 36 śmigłowców (była to największa powojenna operacja wojskowa sił LWP, aż do Grudnia 1970)[5].

Grupa Armii „Północ”, dowodzona przez generała armii Iwana Pawłowskiego (sztab w Legnicy), mająca wkroczyć z terenu NRD i Polski, opanowując północne i zachodnie Czechy, zwłaszcza trójkąt Karlowe Wary-Pilzno-Czeskie Budziejowice.

 • 1 Gwardyjska Armia Pancerna (ZSRR), z terenu NRD
 • 11 Gwardyjska Armia Pancerna (ZSRR), z terenu NRD
 • 2 Armia Wojska Polskiego (utworzona na bazie Śląskiego Okręgu Wojskowego, dowodzona przez generała brygady Floriana Siwickiego)

Grupa Armii „Południe”, dowodzona przez generała pułkownika Konstantina Prowałowa (sztab w Mátyásföld koło Budapesztu) mająca wkroczyć z Węgier, NRD i Ukrainy Zakarpackiej, zajmując Słowację oraz południowo-środkowe Czechy wraz z Pragą.

 • 20 Armia Gwardyjska (ZSRR), z terenu NRD
 • 38 Armia Gwardyjska (ZSRR), z terenu ZSRR
 • 8 Dywizja Zmotoryzowana (Węgry), z terenu Węgier
 • 36 Armia Lotnicza (ZSRR), z terenu Węgier

Wojska powietrznodesantowe:

 • 7 Gwardyjska Dywizja Powietrznodesantowa (ZSRR – stacjonowała w Kownie – opanowanie Pragi)
 • 103 Gwardyjska Dywizja Powietrznodesantowa (ZSRR – stacjonowała w Witebsku – opanowanie Brna)

Jednostki Narodowej Armii Ludowej NRD, które miały wziąć udział w interwencji (7 Dywizja Pancerna z Drezna i 11 Dywizja Zmotoryzowana z Halle), postawione w stan gotowości bojowej w lipcu 1968, nie wkroczyły do Czechosłowacji 21 sierpnia 1968. W sztabie wojsk interwencyjnych w Milovicach znajdowało się kilku oficerów niemieckich i wydzielona grupa z 2 pułku łączności Narodowej Armii Ludowej.

Straty[edytuj | edytuj kod]

W czasie operacji około 500 Czechów i Słowaków zostało rannych, a 108 zostało zabitych[6]. 7 września 1968 w Jiczynie pijany polski żołnierz Stefan Dorna zastrzelił 2 czeskich cywilów, a kilka innych osób (w tym 2 kolegów z jednostki) ranił[7]. W trakcie inwazji z Czechosłowacji wyemigrowało około 300 tysięcy Czechów i Słowaków, a po niej następne 70 tysięcy. Od 21 sierpnia do 20 września 1968 Armia Radziecka straciła 12 żołnierzy i 25 zostało rannych. Niebojowe straty w tym samym okresie to 84 zabitych i zmarłych oraz 62 rannych i poszkodowanych. W katastrofie helikoptera w pobliżu miasta Teplice zginęło dwóch radzieckich reporterów[8]. Armia węgierska straciła 4 żołnierzy (wszystkie straty – niebojowe: wypadki, choroby, samobójstwa). Wojska bułgarskie – dwóch żołnierzy; jeden zginął na posterunku zastrzelony przez nieznane osoby (skradziono pistolet), a drugi żołnierz zastrzelił się. 2 Armia Wojska Polskiego straciła dziesięciu żołnierzy[9].

Protesty wobec interwencji[edytuj | edytuj kod]

Interwencja wywołała protesty ze strony rządów Jugosławii, Rumunii i Chin oraz ze strony zachodnioeuropejskich partii komunistycznych. Rumunia i Jugosławia udzieliły bezpośredniego wsparcia rządowi Czechosłowacji[10][11][12]. Ponadto Rumunia rządzona przez Nicolae Ceaușescu w praktyce wycofała się z działań Układu Warszawskiego i zaczęła szukać nowych sojuszników poza blokiem wschodnim[13][14] w tym bardzo aktywnie pośród państw bloku zachodniego[15]. Ceaușescu w okresie kryzysu czechosłowackiego zdecydował o tworzeniu ochotniczych oddziałów mających bronić niepodległości kraju w przypadku zagrożenia radziecką interwencją[16]. Albania wystąpiła z Układu Warszawskiego we wrześniu 1968[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Gaddis 2005, s. 150.
 2. Ello (ed. ), Paul (kwiecień 1968). Control Committee of the Communist Party of Czechoslovakia, „Action Plan of the Communist Party of Czechoslovakia (Prague, April 1968)” w: Dubcek's Blueprint for Freedom: His original documents leading to the invasion of Czechoslovakia. William Kimber & Co. 1968, s. 32, 54.
 3. 5 lipca na posiedzeniu KC PZPR Władysław Gomułka narzekał na niedostateczną jego zdaniem determinację ZSRR w tłumieniu reform w CSRS. Por. Jerzy Eisler: Polskie miesiące czyli kryzys(y) w PRL. Wyd. EPUB. 2008. org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/9788376290195" title="Specjalna:Książki/9788376290195">ISBN 978-83-7629-019-5. Cytat: „Radzieccy robią to wszystko w rękawiczkach. Gdyby to zależało od nas, to już bym ich dawno złamał. Proces prowadzi do odpadnięcia Czechosłowacji z naszego obozu. Widzę trudności z wejściem wojsk obecnie. Radzieccy mają prawo, ponieważ wyzwolili Czechosłowację, zginęły tysiące ich żołnierzy, udzielali pomocy gospodarczej. Możemy radzieckim powiedzieć, że wprowadzimy nasze wojska bo tu idzie o nasze bezpieczeństwo. Do diabła z suwerennością. Jeśli zaś nie chcą, to niech ustępują dalej”.
 4. W operacji nie wzięły udziału wojska Albanii (zawiesiła współpracę z Układem Warszawskim w 1962 i wystąpiła zeń w 1968) i wojska Rumunii.
 5. Jerzy Eisler:
 6. Historici: Obětí srpnové okupace je více – České noviny, 9. 6. 2008].
 7. Opis zajść w Jiczynie.
 8. Россия и СССР в войнах XX века: Статистическое исследование. – М. : ОЛМА-ПРЕСС, 2001. – С. 533.
 9. Brali udział w inwazji na Czechosłowację. Kombatanci?
 10. Konrad H. Jarausch, Thomas Lindenberger Conflicted Memories: Europeanizing Contemporary Histories, s. 43.
 11. Gaddis 2005, s. 154.
 12. "Back to the Business of Reform". Time Magazine.
 13. Radio Free Europe Research: Rumania s. 251.
 14. David Turnock The Economy of East Central Europe, 1815-1989 Stages of Transformation in a Peripheral Region, s. 584.
 15. Martin Sajdik, Michaël Schwarzinger (2008). European Union enlargement: background, developments, facts. New Jersey, USA: Transaction Publishers. s. 10. org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/9781412806671" title="Specjalna:Książki/9781412806671">ISBN 978-1-4128-0667-1.
 16. Julian Hale, Ceaușescu’s Romania, cyt. za: Shelley Klein, Najgroźniejsi dyktatorzy s. 148.
 17. Muzeum Historii Polski

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Łukasz Kamiński: Wokół praskiej wiosny: Polska i Czechosłowacja w 1968 roku. Warszawa: IPN KŚZpNP, 2004. org/wiki/Specjalna:Ksi%C4%85%C5%BCki/8389078694" title="Specjalna:Książki/8389078694">ISBN 83-89078-69-4. btitle=Wok%C3%B3%C5%82+praskiej+wiosny%3A+Polska+i+Czechos%C5%82owacja+w+1968+roku&rft. aulast=Kami%C5%84ski&rft. aufirst=%C5%81ukasz&rft. date=2004&rft. pub=IPN+K%C5%9AZpNP&rft. place=Warszawa&rft. isbn=83-89078-69-4">
 • John Lewis Gaddis, The Cold War: A New History, New York: Penguin Press, 2005, ISBN 1-59420-062-9, OCLC 61303540.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

 • Udział polskich wojsk w interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji 1968 8 20
 • Czechosłowacja 1968 – Inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację
 • 45 lat temu stłumiono Praską Wiosnę
 • Rocznica agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację
 • Inwazja wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację
 • p
 • d
 • e
 • p
 • d
 • e

Bosch rozszerza swoją ofertę narzędzi przemysłowych o wkrętarki EXACT ION i ANGLE EXACT ION. Urządzenia odznaczają się bardzo wysoką dokładnością pracy i skracają czas montażu przemysłowego m. in. dzięki możliwości zaprogramowania procesu wkręcania.

Wkrętarki EXACT ION mają rękojeść środkową, czyli są konstrukcji „T”, zaś ANGLE EXACT ION to klasycznej budowy wkrętarki kątowe. Ich pierwsze serce stanowi silnik bezszczotkowy EC, który ma o 30% większą sprawność od 4-polowych jednostek prądu stałego, m. dzięki eliminacji strat energii spowodowanych iskrzeniem między szczotkami i komutatorem. Silnik ten jest nie tylko bardziej sprawny niż

jednostki komutatorowe, ale także znacznie od nich trwalszy, m. z powodu braku komutatora i szczotek, szczelnego zabezpieczenia go przed pyłem oraz większej odporności na wibracje. Nie wymaga praktycznie żadnych wizyt w serwisie w celu wymiany szczotek, ponieważ – jak już wspominaliśmy – zostały one wyeliminowane z jego konstrukcji. Drugim sercem przemysłowych wkrętarek Boscha jest precyzyjne sprzęgło wyłączające, mające dokładną regulację momentu za pomocą specjalnego kluczyka. To dzięki temu sprzęgłu wkrętarki osiągają wysoką dokładność wkręcania. Ich zdolność do precyzyjnego seryjnego wkręcania (tzw. współczynnik Cmk) jest wyższa niż 1, 67 w zakresie tolerancji momentu ±10% (według normy ISO 5393). Mówiąc prostszym i bardziej zrozumiałym językiem: faktyczna dokładność wkręcania osiągana wkrętarkami Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION wynosi ok. ±5% wartości momentu obrotowego.

Jak wiadomo, silniki bezszczotkowe mają jeszcze jedną ważną zaletę w stosunku do klasycznych jednostek komutatorowych, można dokładniej sterować ich pracą, a więc obrotami i momentem. Wykorzystali to konstruktorzy z Boscha i uczynili z nowych wkrętarek EXACT ION i ANGLE EXACT ION urządzenia precyzyjnie programowalne. W tym celu wyposażyli je w nowy moduł PCB ze złączem USB służącym do komunikacji z komputerem. Umożliwia on przy użyciu laptopa i dołączonej do wkrętarek aplikacji zaprogramowanie wielostopniowego procesu wkręcania oraz określenie dla poszczególnych jego faz kierunku obrotów oraz prędkości obrotowych. Dzięki zwiększonym prędkościom obrotowym i możliwości zaprogramowania operacji wkręcania nowe wkrętarki Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION przyspieszają procesy montażowe i pozytywnie stymulują wzrost produktywności zakładów przemysłowych. pl/img/uploads/Audi_BOSCH_0329_MG_3624 LY_ExactION. jpg" alt="" width="700" height="467"/>

Jak wiadomo, podczas procesu montażu wkrętarkami posługują się ludzie, a więc dokładność wykonania połączeń zależy nie tylko od samych urządzeń. Aby ułatwić pracę operatorom, wkrętarki Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION mają optyczną i akustyczną sygnalizację statusu wykonanego połączenia (ok. lub nok. ) oraz stanu naładowania akumulatora. Dzięki temu operatorzy mogą dokładnie kontrolować wykonywaną tymi urządzeniami pracę i planować wymianę oraz ładowanie baterii.
Konstruktorzy wkrętarek EXACT ION i ANGLE EXACT ION zadbali o ergonomię, opracowując specjalnie dla tych narzędzi nowy moduł włącznika i kształt uchwytu, jak też obniżając ich wagę. Dzięki temu urządzeniami tymi pracuje się komfortowo. Nie zapomnieli także o wyposażeniu w diody LED służące do doświetlenia miejsca montażu. To zaś służy nie tylko wygodzie pracy, ale ma także pozytywny wpływ na jej dokładność i jakość. We wkrętarkach kątowych ANGLE EXACT ION zastosowano płynnie przestawialną głowicę kątową, dzięki czemu można optymalnie dopasować pozycję narzędzia do specyfiki wykonywanej operacji. pl/img/uploads/87MJ1304_AngleExact. jpg" alt="" width="700" height="464"/>

Wkrętarki Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION pobierają energię z akumulatorów Li-Ion COOLPACK o napięciu 18 V i pojemności 2, 0 lub 4, 0 Ah (dokładne dane w tabeli). Do ich zasilnia wykorzystano innowacyjną technologię Bosch Premium, która oprócz najwyższej jakości ogniw litowo-jonowych oferuje system elektronicznej ich ochrony ECP (Electronic Cell Protection) przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem. Akumulatory mają obudowę Bosch Heat Conductive, która optymalnie odprowadza

ciepło w procesie ich rozładowania i chroni ogniwa przed nadmiernym nagrzaniem. Rozwiązania te znacznie zwiększają trwałość baterii. Do ich ładownia służy ładowarka Bosch Hyper Charge. Niemiecka firma opracowała specjalny proces ładowania akumulatorów litowo-jonowych, który chroni ogniwa przed przeładowaniem, wydłużając ich żywotność. Dzięki koncepcji szybkiego ładowania akumulatory są napełniane energią w 75% już po upływie połowy czasu ładowania. Akumulatory litowo-jonowe Bosch zachowują pełną sprawność nawet po upadku na beton z wysokości 2 m. Tak dużą odporność na urazy mechaniczne zapewnia obudowa Dura-Shield i system ochrony akumulatora.
Reasumując, nowe wkrętarki Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION cechuje najwyższa solidność wykonania. Zaś dzięki zastosowaniu w nich innowacyjnej techniki, która umożliwia wysoką dokładność i powtarzalność procesów oraz programowanie tych narzędzi, zwiększają wydajność i jakość wkręcania seryjnego oraz prac montażowych. Tym samym pozwalają firmom produkcyjnym oszczędzać zarówno czas, jak i pieniądze.

Dane techniczne wkrętarek Bosch EXACT ION i ANGLE EXACT ION

Model

EXACT ION 6-1500

EXACT ION 12-700

Angle EXACT ION

15-1500

Angle EXACT ION

Angle EXACT ION

50-200

Moment obrotowy (Nm) 

1-6

1, 5-12

2-15

10-30

15-50

Prędkość obrotowa (l/min) 

700-1500

350-700

250-500

150-300

100-200

Napięcie (V) 

18 

18 

18 

18 

18 

Pojemność akumulatora (Ah) 

2, 0

2, 0

2, 0

4, 0

4, 0

Uchwyt

gniazdowy 1/4”

gniazdowy 1/4”

zabierak kw. 3/8”

zabierak kw. 3/8”

Waga (kg)

1, 2

1, 2

1, 4

2, 0

2, 4

Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120

Bezpośredni link do pobrania Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Operacja Bosch Angle Exact Ion 18 V Li 60 120