Instalacja, konfiguracja i obsługa Honeywell Centraline Lynx Bacnet Cllyub4024s są procesami, które należy wykonać, aby system miał prawidłowo działać. Instalacja obejmuje podłączenie systemu do źródła zasilania, wybór i konfigurację odpowiedniego sprzętu, wybór protokołu komunikacyjnego i konfigurację parametrów systemu. Konfiguracja systemu obejmuje zarządzanie użytkownikami, ustawienia czasowe i okresowe, konfigurację algorytmów sterowania oraz konfigurację wyjść systemu. Natomiast obsługa systemu obejmuje utrzymywanie go w dobrym stanie przez wykonywanie regularnych przeglądów i aktualizacji oprogramowania, monitorowanie systemu i reagowanie na zgłoszenia użytkowników.
Ostatnia aktualizacja: Instalacja, konfiguracja i obsługa Honeywell Centraline Lynx Bacnet Cllyub4024s
Zgodnie z rozporządzeniami do ustaw Prawo energetyczne i Prawo budowlane istnieje obowiązek zapewnienia dokumentacji techniczno-eksploatacyjnej dla instalacji i urządzeń elektrycznych zainstalowanych w obiekcie.
Obowiązek zapewnienia dokumentacji techniczno-eksploatacyjnej wynika z rozporządzeń wykonawczych do ustaw Prawo energetyczne i Prawo budowlane.
Każde urządzenie elektryczne jest wykonywane według odpowiednio przygotowanego projektu technicznego, który zawiera zbiór rysunków, obliczeń i inne niezbędne dokumenty. Wyprodukowane urządzenia elektryczne podlegają badaniom końcowym na zgodność z Warunkami Technicznymi Odbioru (WTO) opracowanymi na podstawie odpowiednich norm. Użytkownik łącznie z urządzeniem otrzymuje Dokumentację Techniczno-Ruchową(DTR), w której określone są ogólne zasady instalowania i eksploatacji urządzenia.
Powyższy obowiązek spoczywa na użytkowniku eksploatującym instalacje i urządzenia elektryczne.
Dokumentacja techniczna instalacji i urządzeń elektrycznych obejmuje:
- projekt techniczny z naniesionymi zmianami podwykonawczymi,
- dokumentację fabryczną dostarczoną przez dostawcę urządzenia, obejmującą w szczególności:
– dokumentację techniczno-ruchową,
– atesty, świadectwa, karty gwarancyjne, certyfikaty i instrukcje obsługi,
– protokoły kwalifikacyjne do właściwej kategorii zagrożenia pożarowego i wybuchowego – w zależności od potrzeb.
Dokumentacja eksploatacyjna obejmuje:
- instrukcję eksploatacji,
- dokumenty przyjęcia urządzenia do eksploatacji, w tym protokołu z przeprowadzonych prób, rozruchu i ruchu próbnego,
- książki i raporty pracy urządzeń z zapisami występujących zakłóceń i uszkodzeń w zakresie ustalonym w instrukcji,
- dokumenty dotyczące przewidzianych w instrukcji okresowych kontroli oględzin, przeglądów i zabiegów konserwacyjno-remontowych,
- protokoły zawierające wyniki badań i pomiarów eksploatacyjnych,
- protokoły kontroli okresowej,
- książki obiektu budowlanego.
Dokumentacja eksploatacyjna instalacji i urządzeń elektrycznych powinna być na bieżąco aktualizowana, a także przechowywana i nadzorowana przez wyznaczonego pracownika.
Instrukcja eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych
Każdy budynek lub zespół budynków powinien posiadać instrukcje eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku.
Obowiązek ten wynika z postanowień rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.
Instrukcja eksploatacji powinna określać procedury i zasady wykonywania czynności związanych z ruchem sieciowym i eksploatacją sieci, a w szczególności:
- zasady przyłączania do sieci urządzeń, instalacji i innych sieci,
- zakres, zasady i terminy przeprowadzania okresowych przeglądów i kontroli stanu technicznego sieci oraz przyłączonych do niej urządzeń,
- zasady postępowania w przypadku wystąpienia zagrożeń ciągłości dostarczania energii elektrycznej lub wystąpienia awarii w sieci,
- procedury wprowadzania przerw i ograniczeń w dostarczaniu energii elektrycznej,
- sposób prowadzenia ruchu sieci,
- wymagania dotyczące ochrony przed porażeniem, pożarem, wybuchem oraz inne związane z bezpieczeństwem eksploatowanego budynku.
Instrukcja ruchu i eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych powinna być dokumentem przechowywanym i nadzorowanym przez wyznaczonego pracownika.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. poz. 623 ze zm. ),
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. 492).
Z Encyklopedia Zarządzania
Eksploatacja | |
---|---|
Polecane artykuły |
|
Eksploatacja zjawisko techniczno-ekonomiczne podejmowane wraz z wyprodukowaniem, Sprzedażą obiektu lub systemu i kończy się wraz z jego wycofaniem
Eksploatacja jest to zjawisko techniczno-ekonomiczne, które związane jest z wykorzystywaniem obiektów technicznych przez człowieka. Obejmuje działania związane z wyprodukowaniem, dystrybucją oraz użytkowaniem produktu, działa od chwili wyprodukowania maszyny do momentu jej zlikwidowania. Jej celem jest zaspokojenie potrzeb, które są związane pośrednio lub bezpośrednio z jej użytkowaniem. Eksploatacja powinna być przeprowadzona zgodnie z ogólnymi i szczegółowymi zasadami eksploatacyjnymi, które są zawarte w instrukcjach eksploatacji urządzenia.
Rodzaje eksploatacji
Wyróżniamy cztery rodzaje eksploatacji:
- użytkowanie (polega na dostarczaniu energii i materiałów do obiektu)
- zasilanie ( użytkowanie obiektu technicznego zgodnie z jego przeznaczeniem)
- obsługiwanie( utrzymywanie maszyn i urządzeń w stanie przydatności oraz dalszej funkcjonalności dzięki przeglądom, konserwacji, naprawom i remontom)
- zarządzanie(ocena stanu technicznego, pomiary bezpośrednie i pośrednie) (Legutko S. 2007, s. 10)
Eksploatacja obejmuje
- przyjęcie maszyn do eksploatacji
- rozruch i uruchomienie maszyn
- pracę maszyny
- przeglądy
- prace kontrolno - pomiarowe (Goźlińska E. 2009, s. 41)
Wymagania eksploatacyjne
W budowie i eksploatacji maszyn ważne jest aby zapewnić im jak najdłuższy i prawidłowy czas działania. Obsługa maszyn i urządzeń z czasem powoduje, że ich stan fizyczny pogarsza się jednak dzięki procesom odnawiania takich jak, konserwacja, naprawy i remonty zostaje na nowo przywrócony.
Dokumentacja eksploatacyjna maszyn i urządzeń musi być ciągle aktualizowana. Dokumentacja zawiera instrukcje eksploatacji, które określają procedury i zasady wykonywania niezbędnych czynności podczas eksploatacji oraz instalacji maszyn i urządzeń.
Wymagania eksploatacyjne
- Niezawodność eksploatacyjna (odporność na drgania, wytrzymałość i sztywność, zabezpieczenie przed obciążeniem, niezawodność urządzeń rozruchowych)
- Przystosowanie maszyny do wykorzystywania wyznaczonych zadań (możliwość podniesienia wydajności pracy, wystarczająca moc, odpowiedni zakres regulacji, ochrona bezpieczeństwa pracy operatora)
- specjalne wymagania eksploatacyjne (estetyka i komfort maszyn, zachowanie dokładności, cichobieżność pracy) (Legutko S. 12)
Eksploracja a eksploatacja
Eksploracja jest powiązana ze zmianą podejmowania ryzyka, zmianą elastyczności, innowacyjności, zmiany eksperymentu, natomiast eksploatacja odnosi się do produktywności, wydajności i doskonalenia. Działania w eksploracji mają na celu innowacyjność, poszukiwanie szans w kreowaniu nowych rynków, produktów i technologi i wykonanie solidnej przewagi nad konkurencja w dłuższej perspektywie. Odnoszą się do eksperymentowania co wymaga większych kosztów nadkładu bez perspektywy zysków i korzyści krótkoterminowych, ponieważ badania i poszukiwania nie zawsze się zwracają. (Zakrzewska-Bielawska A. 2016, s. 473)
Rola pracownika w użytkowaniu maszyn i urządzeń
Użytkowanie maszyn często odbywa się za pomocą człowieka, który uruchamia maszyny i kontroluje jej pracę. Bardzo duże znaczenie na pracę i wydajność maszyn mają pracownicy. Aby maszyny były dobrze i efektywnie użytkowały pracownik musi mieć odpowiednie kwalifikacje, chęć do pracy, doświadczenie i skupienie.
Właściwe sterowanie pracą maszyn:
- dobór odpowiednich osób z kwalifikacjami
- zwiększenie i polepszenie wydajności pracy
- polepszenie czasu pracy
- polepszenie organizacji pracy
- zwiększenie niezawodności maszyn i urządzeń
- zaopatrzenie w części zamienne, potrzebne do prawidłowej i wydajnej pracy maszyn
- poprawa wyposażenia i warunków pracy (Legutko S. 51)
Bibliografia
- Goźlińska E. (2009) Maszyny Elektryczne, Wydawnictwo WSiP, Warszawa, s. 41
- Grzyl B. (2018)Zarządzanie eksploatacją obiektu w ujęciu kosztów cyklu życia
- Koźma J. (2015)Metodyka waloryzacji przestrzennej pokrycia terenu i obiektów ochrony przyrody na potrzeby oceny konfliktowości potencjalnej eksploatacji kopalin w obszarach perspektywicznych
- Legutko S. (2009) Eksploatacja maszyn, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań s. 10-12
- Rogucki J. (2015) Problemy monitoringu eksploatacji sprzętu i wyposażenia w straży pożarnej, Wydawnictwo CNBOP-PIB, Józefów, s. 5
- Zakrzewska-Bielawska A. (2016)Paradoks Eksploracji i eksploatacji-Ambidexterity w zarządzaniu strategicznym
Autor: Paulina Pilszak
Zapraszamy do pobrania kart katalogowych urządzeń.
Tytuł | WydanieGazowy kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjne - Logamax plus GB022 (20 kW) | Pobierz (PDF 0. 4 MB) 06. 2019Gazowy kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjne - Logamax plus GB062V2 (14, 24 kW) Pobierz (PDF 0. 3 MB)11. 2018Gazowy kocioł kondensacyjny wiszący dwufunkcyjny - Logamax plus GB062-24KV2 Gazowe kotły kondensacyjne wiszące jednofunkcyjne - Logamax plus GB072V2 (14, 20, 24 kW) Gazowy kocioł kondensacyjny wiszący dwufunkcyjny - Logamax plus GB072-24KV2 Gazowy kocioł kondensacyjny wiszący jednofunkcyjny - Logamax plus GB192i (35, 50 kW) 07. 2018Gazowe wiszące kotły kondensacyjne - Logamax plus GB162 (70, 85, 100 kW) Gazowy kocioł kondensacyjny wiszący dwufunkcyjny - Logamax plus GB012-25 kW (16-42 kW) Pobierz (PDF 0. 2 MB)Stojące gazowe kotły kondensacyjne - Logano plus GB102 (16-42 kW) Pobierz (PDF 0. 5 MB)Gazowe kotły kondensacyjne - Logano plus GB402 (320-620 kW) 12. 2021Gazowe kotły kondensacyjne o - Logano plus KB372 (75-300 kW) Pobierz (PDF 1. 4 MB)
---|